Для англійської версії натисніть тут
Od 1993 roku Orienta, pierwsza włoska Agencja Zatrudnienia, która stała się Benefit Corporation, jest jednym z włoskich liderów w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi.
Posiadając już 54 oddziały we Włoszech, Grupa Orienta w 2015 roku rozpoczęła ekspansję w Europie, co doprowadziło do otwarcia 4 oddziałów w Polsce, 2 w Szwajcarii i 4 w Czechach.
Ze względu na sytuację na Ukrainie, Grupa Orienta stworzyła grupę zadaniową wspierającą ukraińskich uchodźców. Dzięki naszej sieci klientów i naszemu doświadczeniu w świecie HR, chcemy zaoferować konkretne wsparcie i pomoc.
Jeśli szukasz pracy w Polsce, Czechach, Włoszech, Szwajcarii lub innych krajach europejskich, prosimy o wypełnienie poniższego formularza.
kontaktuj się z nami od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00
Ogólne info
Pacjent z Ukrainy. Jak powinny zachować się placówki medyczne?
Trwa przygotowanie specjalnych rozwiązań prawnych, ale świadczeniodawcy, gdy trafi do nich pacjent z Ukrainy, już teraz:
Konsultacje telefoniczne / Teleplatforma
Teleplatforma pierwszego kontaktu
W nocy, w weekendy i święta, czyli w okresy zamknięcia placówek podstawowej opieki zdrowotnej, przez telefon otrzymasz profesjonalną opiekę medyczną. W tym celu zadzwoń na Teleplatformę pod numer 800 137 200 lub wypełnij formularz. W ramach Teleplatformy Pierwszego Kontaktu otrzymasz:
Dostępna jest pierwsza teleplatforma kontaktowa:
Od poniedziałku do piątku od 18:00 do 08:00 następnego dnia w soboty i niedziele oraz w inne dni, które z mocy prawa są dniami wolnymi od 8:00 do 8:00 dnia następnego
Formularz jest dostępny w godzinach otwarcia Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. Link do formularza: KLIKNIJ TUTAJ
Covid - szczepienia
W odpowiedzi na wzmożone przekraczanie granic przez osoby narodowości ukraińskiej, w związku z konfliktem zbrojnym trwającym na terytorium Ukrainy, od 25 lutego 2022 roku, Minister Zdrowia wprowadził możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19.Warunkiem nabycia prawa do szczepienia jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Dokumentem tym może być: dowód osobisty albo paszport albo tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC.
Wyszukiwarka placówek medycznych
Dostępna jest wyszukiwarka, gdzie po wpisaniu miejscowości pokazuje się lista placówek medycznych, w których dostępny jest ukraińskojęzyczny personel - KLIKNIJ TUTAJ
Opieka medyczna- Luxmed (cała Polska)
Grupa Luxmed przygotowała pakiet Pomoc dla Ukrainy. Pilna, doraźna bezpłatna pomoc medyczna dla osób przyjeżdżających z Ukrainy (potwierdzaniem przyjazdu jest wpis/pieczątka w paszporcie) realizowana we wszystkich placówkach LUX MED w całej Polsce oraz w 13 szpitalach Grupy LUX MED. W tym celu powstała specjalna, polsko-ukraińska infolinia pod nr tel. (+48) 22 45 87 007 (czynna codziennie w godzinach 7.00 -19.00) oraz adres mailowy.
Rozmowy mogą być prowadzone w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim
Opieka Medyczna - Centrum Medyczne Damiana (Warszawa)
Oferujemy bezpłatną pomoc: internistów, pediatrów dla dzieci chorych, ortopedów (dla dzieci i dorosłych), ginekologów, konsultacje chirurgiczne (dla dzieci i dorosłych) i telefoniczne wsparcie psychologów.
Opieka medyczna - Enel-med
Pomoc medyczna dla uchodźców z Ukrainy (dorośli i dzieci) w oddziałach Centrum Medycznego ENEL-MED S.A. W ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej uchodźcy mogą skorzystać z bezpłatnych wizyt u lekarza internisty i pediatry w następujących placówkach:
Wizyty w powyższych oddziałach można umawiać pod numerem telefonu: 22 434 09 09
Kolejne placówki świadczące bezpłatną pomoc z ramienia enel-med:
Grupa ENEL-MED uruchamia również BEZPŁATNĄ INFOLINIĘ pomocy psychologicznej pod numerem: 22 267 68 53. Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-14:00. Osoba dyżurująca na infolinii porozumiewa się w języku polskim i angielskim.
Kontakt do lekarzy
Na stronie Lekarze dla Ukrainy można odnaleźć kontakt do specjalistów, którzy oferują bezpłatną pomoc medyczną, a w razie potrzeby skierują do szpitala.
Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu (noclegu) w Polsce, mogą udać się do punktu recepcyjnego na granicy lub na dworcach (są oznakowanę flagą Ukrainy). Można również szukać wolontariuszy w kamizelkach odblaskowych, którzy wskażą drogę do takiego punktu. Otrzymasz tam informacje na temat pobytu w Polsce, posiłek, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostanie Ci wskazane tymczasowe zakwaterowanie. Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce nie muszą wyjeżdżać z kraju w przypadku utraty ważności dokumentów pobytowych. Nie muszą się także obawiać o legalność swojego dalszego pobytu. Aktualne informacje dla obywateli Ukrainy są dostępne na stronie ua.gov.pl.
Zachęcamy do szukania lokali mieszkalnych za pośrednictwem stron internetowych:
Wiele osób oferuje mieszkania/pokoje na grupach na Facebook: Pomoc dla Ukrainy, Jesteśmy z Wami. Mieszkańcy powiatu wrocławskiego dla Ukrainy, Katowice dla Ukrainy. Mozna spróbować wyszukania grupy poprzez wpisania nazwy miasta+ pomoc dla ukrainy lub mieszkanie dla Ukrainy.
Z myślą o mieszkańcach Ukrainy, którzy przyjechali do Katowic uruchomiono całodobową informację: 539 696 888 Można tam uzyskać informacje dotyczące wsparcia, np. dowiedzieć się, gdzie przygotowane zostały miejsca noclegowe czy jak uzyskać pomoc prawną.
Według opublikowanej specustawy dotyczącej pracy i pobytu osób z Ukrainy w Polsce, istnieją trzy możliwości, w których osoby objęte pomocą polskiego rządu będą mogły skorzystać z szybkiej ścieżki legalizacji pobytu i pracy. Warunkiem koniecznym jest wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy z powodu konfliktu zbrojnego prowadzonego na terenie Ukrainy. Przepisy te obowiązują:
Obywatele Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych wjechali legalnie na terytorium Polski przekraczając granicę polsko-ukraińską w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. i deklarują zamiar pozostania w Polsce, mają zagwarantowany legalny pobyt w okresie 18 miesięcy, licząc od dnia 24 lutego 2022 r. Wyjazd obywatela Ukrainy z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na okres powyżej 1 miesiąca pozbawia go uprawnień gwarantowanych specustawą.
Osoba, która przekroczyła granicę polsko-ukraińską bez rejestracji powinna złożyć osobiście pisemny wniosek w terminie nie dłuższym niż 60 dni od dnia wjazdu do Polski w dowolnym urzędzie gminy na terytorium Polski. Osobom, które złożą wnioski nadany zostanie numer PESEL. Do wniosku potrzebne będzie dołączenie aktualnego zdjęcia. W urzędach jest możliwość bezpłatnego zrobienia zdjęcia.
Ukraińcy, których podbyt w Polsce został zalegalizowany mogę podjąć pracę oraz uzyskać dostęp do opieki medycznej i do edukacji.
Najpopularniejsze strony z ofertami pracy w Polsce:
Inne strony:
Grupy na Facebooku:
Uzyskanie pomocy możliwe jest przez bezpośrednią wizytę w urzędzie pracy lub w formie zdalnej poprzez kontakt telefoniczny z urzędem pracy lub Infolinią „Zielona Linia” tel. 19524
informacje o poszukiwaniu pracy na stronie Publicznych Służb Zatrudnienia w wersji językowej dla obywateli Ukrainy Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia
Bez konieczności rejestracji w urzędzie pracy obywatel Ukrainy może skontaktować się telefonicznie lub udać się do urzędu pracy, gdzie doradca klienta (doradca zawodowy lub pośrednik pracy) przeprowadzi rozmowę i postara się ustalić sytuację klienta (jego kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, możliwość podjęcia pracy, oczekiwania co do pracy itd.) w celu udzielenia dalszej pomocy.
Obywatel Ukrainy może korzystać samodzielnie z Centralnej Bazy Ofert Pracybez wizyty w urzędzie pracy za pomocą komputera, telefonu lub innych mobilnych urządzeń z dostępem do Internetu (Centralna baza ofert pracy). Przeszukiwanie ofert pracy możliwe jest również za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej ePraca (Android oraz iOS). Codziennie w bazie dostępnych jest ok. 70 tys. wolnych miejsc pracy.
Obywatel Ukrainy może otrzymać wsparcie w:
Rejestracja w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna
Uzyskanie statusu osoby bezrobotnej przez obywatela Ukrainy umożliwi zastosowanie wobec niego pełnego katalogu form pomocy określonego w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Katalog ten obejmuje m.in.:
Urząd do Spraw Cudzoziemców
Ukraiński Dom
Ambasada Ukrainy w Rzeczpospolitej Polskiej
Wydział Konsularny Warszawy
Fundacja Ocalenie
Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Stowarzyszenie Interwencji Prawnej
Centrum Wielokulturowe