Znajdź pracę dzięki Orienta Polska

Cerca lavoro

WADY I ZALETY WSPÓLNEJ PRACY Z PARTNEREM

 

Z okazji święta zakochanych postanowiliśmy przeanalizować wszystkie wady i zalety wspólnej pracy z partnerem, a także konsekwencji, jakie mogą z tego wynikać. Na pierwszy rzut oka może to wydawać się dobrym rozwiązaniem z kilku względów: więcej spędzonego czasu razem, oszczędność na dojazdach do pracy samochodem czy lepsze zrozumienie problemów zawodowych. Ale czy na pewno tak jest?

 

Wady i zalety

Wspólne miejsce pracy partnerów czy małżonków ma z pewnością wiele zalet. Przede wszystkim jest to więcej spędzonego wspólnie czasu, na którego brak narzeka wiele par. Także wsparcie w trudnych chwilach, pomoc w rozwiązaniu problemów czy wspólne lunche to na pewno atuty pracy w tej samej firmie. Zazwyczaj partnerzy, którzy pracują razem mają wspólne zainteresowanie, a co za tym idzie, więcej tematów do wspólnych rozmów.

Jednak jeśli spojrzymy na to z drugiej strony, to wspólne miejsce pracy może ze sobą nieść również wady, takie jak przenoszenie problemów zawodowych do domu czy brak innych tematów do rozmów niż tematy zawodowe.

 

Czy zakochanie w koleżance/koledze z pracy ma wpływ efektywność w pracy?

Większość z nas zna kogoś, kto znalazł swoją drugą połówkę w pracy. Czy to wpłynęło na jakość pracy tych osób? Zazwyczaj nie. W tym aspekcie ważne jest umiejętność oddzielenia życia zawodowego od życia prywatnego i nie przenoszenie emocji z jednej płaszczyzny na drugą. Ponadto, ktoś zakochany w koleżance/koledze z firmy może pracować lepiej i bardziej efektownie, chcąc zaimponować tej osobie i pokazać się z jak najlepszej strony.

 

Czy Kodeks pracy reguluje związki w pracy?

Nie, Kodeks pracy nie zakazuje w żaden sposób łączenia związków z pracą, natomiast wewnętrzny regulamin firmy może wprowadzać obostrzenia dotyczące pracy par w tej samej firmie lub dziale. Zazwyczaj wynika to z tego, że firma obawia się ewentualnych kłopotów związanych z przenoszeniem spraw prywatnych do pracy lub rozstaniem tych osób, które mogłoby się przełożyć na jakość i atmosferę w pracy. Jest oczywiście wiele firm, które akceptują związki w pracy, a nawet chętnie zatrudniają pary i nie widzą w tym nic dziwnego.

 

Co Polacy sądzą o randkowaniu z koleżanką/kolegą z pracy?

Według informacji na portalu hrstandard.pl, 23% ankietowanych przez portal Praca.pl przyznało, że poznało swoją miłość w pracy. Natomiast 17% przyznało, że przydarzył im się biurowy romans. A co uważają o takich relacjach osoby, które nie spotkały miłości w pracy? 26% Polaków twierdzi, że nie przeszkadzają im takie relacje między pracownikami, ale większość, bo 34% pytanych jest przeciwna takim powiązaniom w miejscu pracy. Zdania są więc podzielone.*

Praca ze swoim życiowym partnerem/partnerką ma wiele zalet, ale również kilka wad. Na pewno trzeba liczyć się z konsekwencjami, jakie mogą wynikać z zakończenia relacji czy zaostrzenia zasad w firmie. Natomiast w obecnej sytuacji związanej z pandemią i pracą zdalną, można stwierdzić, że większość z nas aktualnie pracuje w jednym „biurze” ze swoim partnerem :).

 

Autor: Adrianna Olejniczak, Specjalista ds. HR / Rekruter, Oddział w Warszawie


*Żródło: hrstandard.pl/2014/02/17/zwiazek-praca-i-seks-czy-w-pracy-mozna-poznac-milosc-zycia/