Znajdź pracę dzięki Orienta Polska

Cerca lavoro

Asertywność jest kluczem do sukcesu

 

 

Asertywność wiąże się z pragnieniem, aby nie być przytłoczonym agresją, ani biernością, ale raczej polega na znalezieniu równowagi między tymi dwoma uczuciami, aby komunikować się z innymi w sposób empatyczny.

Ile razy zdarzyło Ci się w pracy, że zaakceptowałeś nieprzyjemne sytuacje, ponieważ nie byłeś w stanie powiedzieć „nie”? Albo nerwowo zareagować? Tego typu postawy oprócz tego, że nie są zbyt konstruktywne, wykazują zarówno słabą zdolność radzenia sobie z emocjami, jak i brak pewności siebie.

Aby nauczyć się asertywności, musisz najpierw nauczyć się poprawnej komunikacji, ponieważ asertywność jest ściśle związana z językiem i dotyczy również zdolności jasnego przekazywania własnych pomysłów bez przytłaczania innych lub poddawania się im. Z drugiej strony asertywność to także skuteczna postawa rozwiązywania problemów, która opiera się na rozsądnej i racjonalnej reakcji na problemy i przeciwności, ale nigdy nie jest instynktowna ani bierna.

 

5 kroków do asertywności

 1. Komunikuj się w sposób subiektywny
  Aby inni zrozumieli, że to, o czym mówimy, jest tym, o czym naprawdę myślimy, bardzo pomocne może być wyrażenie swojej opinii w pierwszej osobie. Bezosobowa komunikacja sprawi, że będziesz wyglądać bardziej agresywnie.
 2. Unikaj wahań
   Często strach przed podjęciem czynności, gdy nie czujesz się na siłach, może prowadzić do ciągłego odkładania działania, co powoduje dalszą frustrację. Konieczna jest zatem odwaga i determinacja w realizacji powierzonych zadań oraz dotrzymywanie wyznaczonych celów zgodnie z terminami.
 3. Naucz się mówić „nie”
   Bez gniewu lub urazy, jeśli czujesz, że nie zgadzasz się z czymś w pracy, udziel negatywnej odpowiedzi, nie bądź agresywny i nie podawaj powodów swojego sprzeciwu.
 4. Trenuj swoją pewność siebie
  Dla osoby asertywnej poczucie własnej wartości jest jedną z podstawowych zasad: kiedy nie wierzysz w siebie, ryzykujesz niepowodzeniem z powodu przytłoczenia przez innych. Aby zyskać większą pewność siebie, trzeba nauczyć się kochać siebie i wykorzystywać to, co Cię charakteryzuje, a tym samym czyni Cię wyjątkowym.
 5. Zachowaj spokój i zastanów się
  W trudnych sytuacjach wykaż się cierpliwością! Nie oznacza to, że nie powinieneś reagować, ale raczej idealnym rozwiązaniem byłoby poświęcenie odpowiedniego czasu na analizę sytuacji i udoskonalenie swoich umiejętności negocjacyjnych, nie tracąc jednak panowania nad sobą. Tylko w ten sposób będziesz mógł obiektywnie ocenić właściwe rozwiązanie.