Znajdź pracę dzięki Orienta Polska

Cerca lavoro

Dlaczego warto poświęcić czas na rekrutację pracowników na stanowiska juniorskie?

 

Obecna sytuacja na rynku pracy powoduje, że rekrutacja młodych osób jest dużo bardziej czasochłonna. Z jednej strony spływa nam dużo aplikacji na stanowiska juniorskie, z drugiej kandydaci oczekują stałego kontaktu. Z badań wynika, że chcieliby otrzymywać informacje o stanie rekrutacji i informacje zwrotne na temat ich kandydatury co najmniej(!) raz na dwa tygodnie. W praktyce oznacza to wiele telefonów, maili i zdecydowanie trudniejszy wybór. A wybór ma większe znaczenie niż mogłoby nam się wydawać!

Młody pracownik to inwestycja czasowa i finansowa. Oczekiwania finansowe młodych osób są niewiele mniejsze niż niektórych wykwalifikowanych specjalistów. Koszt życia w miastach akademickich jest wysoki. Dodając do tego opodatkowanie zatrudnienia w Polsce dostajemy sporą kwotę jak na osobę, która bądźmy szczerzy, początkowo niewiele wniesie do przychodów firmy.

Młody pracownik potrzebuje przeszkolenia, a to wymaga dużo poświęconego czasu przez bardziej doświadczonych pracowników. Z drugiej strony natomiast osoba rozpoczynająca dopiero swoją karierę zawodową jest pracownikiem bez przyzwyczajeń do innych procedur i złych nawyków nabytych u poprzednich pracodawców. Jeśli proces onboardingu przeprowadzimy dobrze to możemy wykształcić sobie świetnego specjalistę i lojalnego pracownika.

Długoletnia współpraca dająca obopólne korzyści, jest możliwa, jeżeli znajdziemy kandydata, którego wartości będą zgodne z wartościami firmy. W dogłębnym poznaniu osobowości kandydata i weryfikacji kompetencji miękkich świetnie sprawdzi się coraz popularniejsze narzędzie rekrutacyjne jakim jest sesja Assessment Center

Dodatkowym wyzwaniem jest zadbanie o to, żeby nasza oferta pracy trafiła do jak najszerszego grona potencjalnych zainteresowanych - miała jak najwięcej odsłon. Wtedy zwiększymy szansę na znalezienie prawdziwych talentów.

Dlatego warto zająć się tym kompleksowo i wnikliwie, aby móc wybrać najlepszego kandydata dostępnego na rynku, a nie decydować na pierwszą osobę, która spełni minimalne wymagania? Przede wszystkim wymaga to czasu, dobrego systemu zarządzania aplikacjami ATS, warsztatu rekrutera i nowoczesnych narzędzi rekrutacyjnych.

Orienta Polska oferuje usługę Talent Acquisition Project - profesjonalny i precyzyjny proces rekrutacyjny, o którym możesz przeczytać tutaj. To gwarancja oszczędności czasu i wsparcie w podjęciu dobrej decyzji w związku z tak ważną inwestycją.
 

 

Autor: Paulina Jelińska, Specjalista ds. HR, Oddział w Warszawie