Znajdź pracę dzięki Orienta Polska

Cerca lavoro

Wirtualna Asystentka – kim jest i czym dokładnie się zajmuje?


 

Wirtualna Asystentka–kim jest i czym dokładnie się zajmuje?

 

Szczegóły tej niezwykle interesującej profesji zdradzi nam Joanna Sidelnikow – Brzozowska, bohaterka naszej kolejnej odsłony cyklu „Zawodowo zORIENTowani”

Zapraszamy do lektury!

 

Kim jest wirtualna asystentka, czym dokładnie się zajmuje?

Wirtualna Asystentka to osoba, która najczęściej wspiera przedsiębiorców w codziennych zadaniach, zwykle administracyjnych, ale nie tylko. Specyfiką tej pracy jest to, że wykonuje się ją zdalnie. Można pracować z jednym lub kilkoma klientami jednocześnie. Zakres zadań wirtualnej asystentki jest bardzo szeroki, obecnie większość osób pracujących w tym charakterze ma swoje specjalizacje. Ja obecnie zajmuję się głównie kursami on-line oraz koordynowaniem projektów.

 

W jakich firmach stanowisko wirtualnej asystentki może być szczególnie przydatne?

Myślę, że jest to rozwiązanie idealne dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy potrzebują dodatkowych rąk do pracy, a niekoniecznie kolejnego etatowego pracownika. Sama również współpracowałam z osobami potrzebującymi personalnej asystentki. Byli to zwykle właściciele czy właścicielki dużych firm, którzy potrzebowali wsparcia w organizacji codzienności :)

 

Czy są jakieś specjalne kursy, szkolenia, które pomogą w rozpoczęciu kariery na tym stanowisku? Jeśli tak, to czy są ukierunkowane na konkretny obszar?

Obecnie na rynku jest coraz więcej szkoleń i kursów dla asystentek. Sama z takiego korzystałam, jednak dostępne były wtedy tylko zagraniczne opcje. Ważne jest, żeby znaleźć dziedzinę czy obszar, w którym najbardziej chcielibyśmy się rozwijać np. marketing, e-commerce, social media i uczyć się konkretnych umiejętności. Na takie wirtualne asystentki jest ciągłe zapotrzebowanie. Sama mam taką specjalizację, jednak to wyszło po około dwóch latach pracy. Uważam jednak, że specjalizacja jest czymś ważnym w tym zawodzie, nie da się być dobrym we wszystkim.

 

Jakie cechy powinna mieć osoba chcąca pracować na tym stanowisku?

Osoba na tym stanowisku powinna być moim zdaniem odpowiedzialna, dobrze radzić sobie w sytuacjach stresowych oraz elastycznie podchodzić do pracy. Zwykle nasza praca nie jest pracą od 8 do 16, często sytuacja wymaga dobrej organizacji czasu pracy i pracy np. W późniejszych godzinach, czy w weekendy. Szczególnie jeśli wspieramy np. e-commerce, który nigdy nie śpi.

 

Jakie wskazówki dałabyś osobie chcącej rozpocząć karierę jako Wirtualna Asystentka?

Jeśli ktoś myśli o pracy jako wirtualna asystentka, to proponowałabym po prostu zacząć. Spisać swoje kompetencje, poszukać kursów, czy nawet podcastów o tej pracy i zobaczyć jak umiejętności które już posiadam, mogę wykorzystać w tym zawodzie.

 

Co lubisz najbardziej w swojej pracy?

Najbardziej? Trudne pytanie, obecnie mam jedną stałą współpracę i najbardziej lubię różnorodność zadań, które wykonuję oraz uczenie się nowych rzeczy. W mojej pracy również bardzo lubię to, że jestem rozliczana z efektów mojej pracy, a nie godzin spędzonych przy biurku :)